Przełom Dunajca jesienią

Spływ Dunajcem praktyczne informacje

Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji turystycznych w południowej Małopolsce, której tradycje się gają początku XIX wieku.

Spływ Przełomem Dunajca dostępny jest obecnie w kilku wariantach. Można spływać na flisackich tratwach, pontonach, kajakach lub kanadyjkach. Można wybrać bardzo długą (23km) trasę ze Sromowiec Kątów do Krościenka, krótszą z tej samej przystani do Szczawnicy (18km) lub najkrótszą ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy (12km). Tą ostatnią trasę wybierają zwykle organizatorzy spływów kajakowych i raftingu (spływ na pontonach).

Tradycyjny spływ Dunajcem na tratwach z polskimi flisakami jest dostępny od 1go kwietnia do 31 października, codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała. Spływy kajakowe i pontonowe organizowane są zwykle od czerwca do końca września.

Po niżej zamieszczam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - z góry przepraszam za nie zawsze poprawną gramatycznie formę zdań, pisałam je z myślą o wyszukiwarce Google...

Wy pytacie my odpowiadamy

  • Gdzie zaczyna się spływ Przełomem Dunajcem?
    • Spływ Przełomem Dunajca można zaplanować na kilka sposobów:
      najdłuższy: z przystani w Sromowce Kąty do Krościenka - ok. 23 km, czas trwania spływu - ok. 2 godz. 45 min
      najpopularniejszy: ze Sromowiec Kątów do Szczawnicy - ok. 18 km, czas trwania spływu - ok. 2 godz. 15 min
      najkrótszy: ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy - ok.12 km czas trwania ok. 1 godzina 35 minut
      Przełomem Dunajca można spływać na tradycyjnych tratwach z flisakami, pontonami lub kajakami.

  • W jakim okresie organizowany jest spływ Dunajcem?
    • Tradycyjny spływ tratwami z polskimi flisakami jest możliwy od 1 kwietnia do 31 października, z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała, w godzinach: kwiecień - 9.00-16.00, maj i czerwiec - 8.30-17.00, lipiec i sierpień - 8:00-17:00, wrzesień - 8.30-16.00, październik - 9.00-15.00, a po zmianie czasu na zimowy 9.00-14.00.

  • Ile kosztuje spływ na tratwach Przełomem Dunajca?
    • Aktualne ceny biletów na spływ Przełomem Dunajca z polskimi flisakami prezentujemy na stronie CENNIK >>>.

  • Gdzie kupić bilety na spływ Przełomem Dunajca?
    • Bilety można kupić w kasach na obu przystaniach początkowych lub on-line na stronie www.flisacy.pl. Z biletem zakupionym on-line należy udać się do kasy, bez oczekiwania w kolejce, aby otrzymać przydział łodzi.
      W wysokim sezonie przy kasach tworzą się duże kolejki - warto wtedy zaplanować wycieczkę wcześnie rano. Z kolei poza wysokim sezonem może się okazać, że trzeba będzie poczekać, aż zbierze się 11 osób.

  • Jak dojechać na spływ Przełomem Dunajca?
    • Na spływ Przełomem Dunajca można się wybrać własnym samochodem, busem ze wszystkich większych miejscowości Podhala lub z zorganizowaną wycieczką z Zakopanego i Krakowa. Decydując się na własny transport samochód należy zostawić na parkingu koło przystani, a następnie wrócić po niego, po zakończeniu spływu, autokarem ze Szczawnicy lub Krościenka.

      WAŻNE ADRESY:
      przystań początkowa Sromowce Kąty - Sromowce Wyżne, Kąty 12
      przystań początkowa 2 - Sromowce Niżne
      przystań końcowa Szczawnica
      przystań końcowa Krościenko

  • Spływ Dunajcem gdzie zostawić samochód?
    • Przy wszystkich przystaniach (początkowych i końcowych) znajdują się spore parkingi, na których można zostawić samochód na czas spływu. Warto jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym w słoneczne dni parkingi przy przystaniach początkowych w Sromowcach Kątach i Sromowcach Niżnych szybko się zapełniają i między godziną 10tą a 14tą może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca.

  • Spływ Dunajcem jak wrócić po samochód?
    • Kupując bilet na spływ tratwami (w kasie w Sromowcach Kątach lub Sromowcach Niżnych) można jednocześnie wykupić bilet powrotny na autokar w cenie 18 zł (2023). Można również zarezerwować rower i wrócić na nim Drogą Pienińską do przystani początkowej. Rezerwacja roweru kosztuje 50zł. Cena jest wyższa niż za zwykłe wypożyczenie roweru ponieważ wypożyczalnia musi ten rower odebrać z przystani początkowej i zawieść z powrotem do Szczawnicy.

  • Jak się ubrać na spływ Przełomem Dunajca?
    • Odpowiedni strój na spływ Przełomem Dunajca zależy oczywiście od aktualnej pogody. Z doświadczenia wiem, że jesienią na tratwie potrafi być baaardzo zimno i warto zabrać ze sobą dodatkowy sweter, czapkę, rękawiczki, a nawet koc do przykrycia. Latem natomiast przyda się nakrycie głowy chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem. Niezależnie od tego co pokazują prognozy pogody sugeruję zabranie małego parasola. Jeśli planujecie spływ kajakami lub pontonami najlepsze będą krótkie spodenki, koszulka, lekka kurtka i tenisówki, które na pewno będą mokre.

  • Co zabrać ze sobą na spływ Przełomem Dunajca?
    • Na spływ Dunajcem na tratwach warto zabrać butelkę wody mineralnej (jesienią mały termos z gorącą herbatą), nakrycie głowy zabezpieczające przed słońcem (jesienią ciepłą czapkę i rękawiczki), mały parasol, dodatkowy sweter lub bluzę i kocyk lub poduszkę pod pupę, bo ławki na tratwie są średnio wygodne.

  • Spływ Dunajcem prywatnie czy z wycieczką?
    • Jadąc na spływ Dunajcem z zorganizowaną wycieczką nie musicie się martwić o znalezienie miejsca do zaparkowania samochodu i tracić czasu w kolejce do kasy po bilety i na powrót autokarem ze Szczawnicy do przystani początkowej, aby zabrać samochód. Warto wybrać taką wycieczkę, w ramach której otrzymacie bilety na tratwy - najtańsze pseudo-wycieczki mikrobusami z Zakopanego na spływ oferują tylko usługi transportowe, a bilety na tratwy klienci muszą kupić sobie sami, często stojąc w długiej kolejce do kasy.

  • Spływ Dunajcem tratwą, pontonem czy kajakiem?
    • Jeszcze kilka lat temu koszt raftingu czy spływu kajakami był wyższy niż spływ tradycyjnymi tratwami. Obecnie ceny te się wyrównały, a w wysokim sezonie spływ tratwami jest nawet droższy od tego na kajakach lub pontonach. We wszystkich trzech opcjach płyniemy przez Przełom Dunajca czyli najbardziej atrakcyjną część trasy spływu. Wydaje mi się, że dla osób aktywnych, rodzin ze starszymi dziećmi i młodzieży spływ pontonami będzie atrakcyjniejszy niż ten na tratwach. Spływ kajakami polecam turystom mającym już podstawowe umiejętności w pływaniu kajakiem. Natomiast tradycyjny spływ na tratwach to idealne rozwiązanie dla osób starszych, mniej sprawnych i mniej aktywnych oraz rodzin z małymi dziećmi.

  • Spływ Dunajcem z polskimi czy słowackimi flisakami?
    • Trudno jednoznacznie stwierdzić, który spływ jest bardziej godny polecenia - spływ tratwami z polskimi flisakami czy Splav Dunajca na pltiach organizowany przez Słowaków. Słowacka trasa jest nieco krótsza - zaczyna się w Czerwonym Klasztorze i kończy się przy dawnym przejściu granicznym w Leśnicy. Słyszałam opinie, że słowaccy flisacy są gorzej przygotowani do zawodu (ich szkolenie nie trwa tak długo, jak polskich) i że w wysokim sezonie zdarza im się zabierać na łodzie więcej niż dozwolone przepisami 12 osób. Osobiście, zawsze wybierałam spływy z polskimi flisakami i mogę je z pełnym przekonaniem polecić.

  • Czy na spływ tratwą można zabrać psa?
    • Na spływ tratwą z polskimi flisakami można zabrać psa. Małe psy, przewożone na kolanach opiekunów nie wymagają dodatkowej opłaty, natomiast za te większe trzeba dopłacić 30 zł (2023r).

  • Czy trzeba rezerwować bilety na Spływ Dunajcem?
    • Biletów na spływ nie trzeba rezerwować - sprzedawane są na bieżąco. Można je natomiast zakupić on-line na stronie www.flisacy.pl co pozwoli uniknąć oczekiwania w kolejce do kasy biletowej.

  • Od jakiego wieku można zabrać dziecko na Spływ Dunajcem?
    • Nie ma żadnej dolnej ani górnej granicy wieku dla chętnych pragnących wziąć udział w tradycyjnym spływie na tratwach flisackich. Na spływy pontonowe zabierane są dzieci od 6 lat wzwyż, a na spływy kajakowe od 14 lat.`